Aktuelnosti

Pojava bakteriozne plamenjače [19.05.2015]

Jabuka, Kruška

U pojedinim zasadima, pre svega jabuke, ovih dana došlo je pojave bakteriozne plamenjače jabučastog voća. Pojavili su se prvi simptomi oboljenja (izboji u vidu "pastirskog štapa", narandzasti eksudat, braon lišće...). Preporuka je:

- da ako se uoče simptomi ne žuriti sa uklanjanjem zaraženih biljnih delova. Iskustvo iz predhodnih godina govori da treba ostaviti vreme od 7-14 dana biljci da se adaptira na novo nastalu situaciju. Na ovaj način se smanjuje verovatnoća daljeg širenja patogena unutar biljke, kada se bude pristupilo uklanjanju zaraženih delova. 

- od preparata u 3-4 navrata u razmacima od 7 dana urade tretmani sa preparatima na bazi fosetil-Al (Alliete 0.3%...) ili fosfita (Trafos-K, Nutrifos K i drugi 0.2%...). Poželjno je da se primena naizmenično kombinuje sa hranivima fugistatičnog i bakteriostatičnog delovanja (Bacillomix, NutriBio Clean...). Primena bilo kakvih sintetičkih antibiotika u ovoj fazi, osim što je kod nas zabranjenja, nema nikakav efekat na ovu formu oboljenja.

- Mehaničkom uklanjanju zaraženih biljnih delova, pristupiti 10-tak dana nakon uočavanja oboljenja, uz uklanjanje najmanje 20-30cm i zdravog dela, ukoliko je to moguće. Alat nakon svake upotrebe dezinfikovati (naprim.: alkohol ili industrijskih dezinficijensi koji trenutno deluju Desu i sl.). Zaražene biljne delove odmah spaliti.

- u zasadima gde je bilo vremenskih nepogoda što pre posle incidenta primeniti sredstva na bazi kaptana (Merpan 50 0.3%...) ili Antracol 0,25% uz dodatak hraniva sa aminokiselinama (Delfan, Vellamin 24, Isabion, Fertileader 954... 0.3%).

Ako se i pored svih preduzetih preventivnih mera i mehaničkog čišćenja, i dalje pojavljuju simptomi, najbolje da konsultuje stručno lice.