Aktuelnosti

Zaštita paradajza na otvorenom polju u 2009 [20.12.2009]

Paradajz

Na otvorenom polju u Vojvodini se praktikuju dva vida proizvodnje: špalirni način proizvodnje i proizvodnja na zemlji. Kod špalirnnog načina najznačajnijij problem je bio prouzrokovač crne pegavosti paradajza, a kod proizvodnje na zemlji plamenjača. Oba načina proizvodnje su ugrožavali kukuruzna sovica i kukuruzni plamenac.

Kukuruzna/pamukova sovica kao i ranijih godina štete je pričinjavala druga generacija. Početak masovinijeg leta je zabeležen sredinom jula, a visoka brojnost je bila tokom celog avgusta meseca (dinamiku leta vidi na poslednja slika). Na osnovu praćenja leta pomoću svetlosne klopke i pregleda useva na prisustvo jaja, uzavisnosti od parcele sa 1-3 tretmana su štete mogle biti uzbegnute. Pošto se masovna aktivnost štetočine odvijala u vreme kada je paradajz već počeo da se bere izbor preparata je ograničen sa njihovom karencom. O karencama i izboru preprata vidi obaveštenja od 27.07, 11.08, 20.08 i 30.08.2009.

Kukuruzni plamenac i ove godine je pričinjavao manje štete na paradajzu od pamukove sovice. Aktivnost štetočine vidi na poslednjoj slici kod opisa štetočine. Primenjeni preparati i vreme suzbijanja se poklapaju sa suzbijanjem kukuruzne sovice.

Crna pegavost krompira i paradajza je u špalirskom načinu gajenja često limitirajući faktor proizvodnje. Tako je bilo i ove godine. Razlozi su pre svega gajenje paradajza u monokulturi ili se on često vraća na istu parcelu. U uslovima jakog pritiska inokuluma (kada infekcija nastupa i putem žetvenih ostataka) dolazi do jakih početnih infekcija. Dalje širenje patogena je i površinski putem konidija, ali i sprovodnim elementima biljaka. Rezultat je brzo uništavanje lisne mase (kreće od najnižih spratova). U takvim situacijama period berbe se završava već srednom jula meseca. Treba znati da u gore opisanim situacijama zaštita sa fungicidima ima jako mali efekat i takva proizvodnja je već odpočetka osuđena na propast. Rešenje je plodored od najmanje 4 godine, za koje vreme se smeju gajti samo stna žita, kupusnjače ili korenasto povrće. O momentima suzbijanja i izboru preprata vidi obaveštenja od 13.05, 19.05, 25.05, 01.06, 09.06, 17.06, 22.06, 10.07, 21.07.2009 

Plamenjača paradajza najviše se javljala u proizvodnji direktnom setvom i to tokom druge polovine jula i u avgustu mesecu. Prvi uslovi za infekcije od ovog oboljenja su nastali u drugoj dekadi juna meseca (obaveštenje od 17.06). U zavisnosti od lokaliteta sa 1-3 pravilno pozicionirana tretmana se mogla postići zadovoljavajuća zaštita. Najviše povoljnih uslova za infekcije je bilo u regionu južne i zapadne Bačke. Često se suzbijanje crne pegavosti poklapa sa suzbijanjem plamenjače (vidi obaveštenje od 22.06.2009.).

Clavibacter michiganensis subspecies michiganensis  ova bakterija je poslednjih godina u pojedinim lokalitetima u ekspanziji. Tako i u 2009. godini je bila prisutna pre svega u špalirnom načinu gajenja. Kao i kod crne pegavosti primarni uzrok ekspanzije ovog oboljenja je gajenje u monokulturi,. Sliku simptoma i više o bakteriji možete počitati i na sledećem linku. Samo preventivne mere (zdravo seme i rasad, plodored) mogu doći u obzir, primena pesticida ne daje zadovoljavajući rezultat.