Aktuelnosti

Zaštita zimske salate u plastenicima-druga polovina vegetacije [24.12.2009]

Ostale biljne vrste

Naglo otopljavanje i očekivani vremenski uslovi tokom januara meseca (temperature između -5 i + 5°C) stvaraće povoljne uslove za razvoj prouzrokovača truleži glavica salate. Ovoj pojavi će naročito biti podležni usevi koji su u fazi rozete i na početku zavijanja u glavicu. I dalje najveći značaj imaju preventivne mere - provetravanje i štedljivo navodnjavanje (svakih 20-tak dana sa 25-30lit/m2 vode). Za navodnjavanje birati dane kada se očekuje nekoliko vezanih sunčanih dana i sa što višim temeperaturama. Cilj svih ovih mera je da lisna masa bude što kraće vreme vlažna.

Primena fungicida je preoručljiva u onim objektima gde je i ranijih godina bilo problema sa truleži glavica, odnosno gde ne može da se dobro reguliše provetravanje objekata. Prednost treba dati  preparatima koji su toksikološki povoljniji i imaju kraću karencu (boskalid - karenca 14 dana ili fenhexamid karenca 3 dana).

Ako je već došlo do pojave truleži, najbolje je konsultovati stručnjaka za zaštitu bilja, koji će odrediti prirodu patogena (bakterija, gljiva...) i preporučiti odgovarajuće mere.

Pokrivanje biljaka sa agrotekstilom je preporučljivo samo ako je salata u fazi glavičenja i kada se očekuju noćne temperature oko ili ispod -5°C. Preko dana (kada su temperature u plusu) i ovakav usev je poželjno otkriti.

U slučaju da nastupe duži sušni periodi, kada u objektima relativna vlažnost vazduha postane jako niska povećava se opasnost od rubne paleži najstarijeg lišća. U takvim situacijama rešenje je u primeni orošivača koji prave maglu i to u najtoplijim delovima dana, odnosno tempiranju navodnjavanja u tim periodima.