Aktuelnosti

Siva trulež jagoda i grinje [12.05.2009]

Ostale biljne vrste

Usled povolljnih vremenskih prilika, u velikom broju zasada jagoda primećeno je prisustvo običog paučinara (Tetranichus urticae). Pošto se, u ovim uslovima, vrlo brzo razmnožava, a berba je u toku, ako se uoči njegovo prisustvo preproučujemo primenu tzv. "letnjih ulja" na bazi parafinskih (jedino dolazi u obzir preparat EOS) ili biljnih ulja u koncentracijama od 1%. Karenca za ove preparate je 2 dana i nisu toksični za toplokrvne organizme. Pošto je njihovo delovanje isključivo mehaničko (gušenje i otežavanje disanja i sisanja) tretmani se moraju ponavljati svakih 4-7 dana, a aplikacija usmerena na naličje lista.

U narednih 10 dana (do 20.maja) iako se najavljuju padavine, nizak je rizik od prouzrokovača sive truleži. Ipak ako nastane situacija da je lisna masa vlažna više od 7 sati/dan, nakon izvršene berbe tretirati sa preparatom na bazi fenheksamida 0.1% (kod nas nema registraciju, ali u susednim zemljama ima i karenca je 3 dana). Od preparata koji kod nas imaju registraciju za ovu namenu samo se moze koristiti kombinacija pyraclostrobin + boscalid 0.15% (karenca je 7 dana kod nas, a u susedim zemljama 3 dana), ostali preparati imaju mnogo duže karence (14 i više dana) i u ovom periodu se ne mogu koristiti.

Molimo Vas, da vodite računa, da je jagoda proizvod kod koga je visok rizik od akutnih trovanja i zato se konsultujete sa stručnim licem i dobro promislite pre nego što primenite bilo koji pesticid.