Aktuelnosti

Aflatoksini i kukuruz [21.12.2012]

Kukuruz

Problem aflatoksina i drugih mikotoksina postoji od kada je i čovečanstva, iako je tek poslednjih 40 godina objašnjen uzrok, ali i dalje ima mnogo nepoznanica. Činjenica je da je od svih mikotoksina, aflatoksin jedan od najopasnijih i najagresivnijih.

Bez namere da se ulazi u analizu koje kriv što je nastala ovakva situacija oko problema aflatoksina u kukruzu, želja nam je da ukažemo  koje mere se sada mogu preduzeti da bi se umanjile posledice. Takođe, skrećemo pažnju kako da se problem ubuduće minimizira. Treba znati da uslovi u kojima dolazi do formiranja aflatoksina su temperature uskladištenog zrna  25-35°C i vlaga zrna 15% ili više. Naravno treba da imamo oštećena i zaražena zrna sa gljivama iz roda Aspergilus koja se sa polja unose u skladište. Ako imamo sve ove činioce, tada već u polju ili kasnije u skladištu može doći formiranja aflatoksina. Polazeći od ovih uslova razvoja nameću se dve grupe mera:

  1. preventivne – odvojeno skladištenje suvog i vlažnog proizvoda i sprečavanje da se povisi vlaga u suvoj robi tokom skladištenja.
  2. direktne mere – mešanje zdrave i zaražene robe prilikom prodaje (cilj smanjiti sadržej u masi ispod granične vrednosti), dodavanje zeolita, silikata ili filosilikata koji vežu mikotoksine za sebe (ovi proizvodi mogu da se nabave u prodavnicama stočne hrane), mikrobiološkim putem...

 

Treba znati da se može utvrditi prisustvo mikotoksina u robi. Postoje:

-          kvalitativne metode (samo pokazuju da li ima ili nema prisustva) ovo su jeftinije metode, reda veličine desetina eura. Za proizvođača ova analiza nije dovoljna pošto prisustvo mikotoksina, ne znači obavezno da roba nije uslovna (U Srbiji MDK za kukuruz je 5 μg/kg)

-          kvantitativne metode (iskazuju tačnu količinu u uzorku) ovo su skuplje metode, ali daje tačnu sliku stanja (da li je roba dobra ili nije)

Da bi analiza dala što  realniji rezultat vrlo je bitno da roba bude pravilno uzorkovana. Kako to uraditi najbolje je da se konsultuje stručno lice.

 

O aktuelnim rizicima vezanim za hranu u svetu i EU uvek se možete informisati na sajtu Rapid Alert (RASFF portal).